Kreski w tekście to nie taka prosta sprawa? Dywiz, półpauza, pauza.

Pamiętajcie, że typografia ma ułatwiać nam życie a nie je utrudniać. Mówiąc życie mam na myśli, jako nam autorom, przekazywanie informacji a czytelnikom rozumienie ich. Jeżeli uważacie, że w tekście lepiej będzie ominąć coś lub zmienić to złamcie parę zasad jeśli czytelnik ma przez to lepiej wszystko zrozumieć. Ale żeby łamać zasady, znajmy je!

— Ale wy wiecie, że kreska kresce nierówna? — szepnąłem przeglądając wattpad’a sam do siebie. — Ja wiem, że sprawy techniczne zdecydowanie nie należą do tych czarno-białych i nie uczą ich w podstawówce, ale mając te 14 – 15 lat można już zajrzeć do chociażby internetu.

Szybki przykład użycia wszystkich „kresek”.

Czytacie różne opowiadania na blogach albo w miejscach jak „wattpad”? Jeśli nie to pewnie i tak natknęliście się na dialogi zapisywane najkrótszą możliwą kreseczką czyli dywizem. Jego inna nazwa to łącznik. Ł ą c z n i k. Bo łączy. Rozumiecie? Wiem, że tak. A dialogów się nie łączy. Można co najwyżej powiedzieć, że każdą wypowiedź i jej „opis” dzieli pauza. Więc używa się pauzy, inaczej mówiąc myślnika. Dlaczego więc oczy krwawią kiedy znajdziecie się w internecie? Ano, bo po pierwsze, w szkołach nie uczą takich rzeczy z poziomu komputera a na klawiaturze znajduje się tylko łącznik. Żeby otrzymać resztę znaków trzeba albo kopiować i wklejać albo znać… tajne kody. Bardzo tajne. Tak serio to są na wiki.

Dywiz (ŁĄCZNIK)

Najkrótszy znak i najprostszy pod względem poprawności. Znajduje się on między klawiszami „0” i „=”. Używamy go do łączenia ze sobą dwóch wyrazów. Wiecie, jak coś jest dwukolorowe albo chcecie zapisać nazwę jakiegoś połączenia PKP. Jest także używany w momencie przenoszeni-
a wyrazów linijkę niżej lub odmieniania skrótów. Przed ani po łączniku nigdy nie występuje spacja!

biało-czerwona flaga

czarno-biały film

Łódź-Gdańsk

Byłem wczoraj w ZUS-ie

Półpauza

Ten znak jest… Bo jest? Trudno powiedzieć. Tak naprawdę wydawnictwa zastępują bardzo często pauzy (poza dialogami, proszę, nie róbcie tego nigdy i nie zgadzajcie się na to) aby tekst wyglądał ładniej. Przedziały powinno się nim zapisywać jednak można to również robić łącznikiem, wszystko zależy od tekstu. Przytoczę tutaj tekst z… tak, wiki.


Ostatnio w ramach tendencji do zwężania składu i pod wpływem interpunkcji anglosaskiej, dominuje praktyka zastępowania pauzy półpauzą w większości pozycji, a stosowanie pełnej pauzy zwykle ogranicza się do dialogów. Normatywny status tego zjawiska nie został jednak na gruncie języka polskiego ostatecznie uregulowany.
W przypadku zestawień liczbowych, zgodnie z zasadami interpunkcji należy stosować pauzę, jednak w druku dopuszczone jest, aby liczby arabskie oznaczające przedział „od do” rozdzielać półpauzą bez odstępów po bokach, np. 1900–2000. Dopuszczony wyjątek odnoszący się do liczb arabskich jest powszechnie, acz formalnie błędnie, stosowany również dla liczb rzymskich (np. „X–XII w.”) i dla oznaczenia zakresów przestrzennych (np. „rajd Paryż–Dakar”). Dla zwiększenia precyzji wypowiedzi, w przypadku odwoływania się do jednej wartości z określonego zakresu, warto rozważyć zastąpienie kreski separującej określeniem słownym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pauza_i_p%C3%B3%C5%82pauza

Ja w tekście przykładowym użyłem półpauzy w „14 – 15 lat” a wprowadziłem ją dzięki przytrzymaniu klawisza ALT i wystukania na klawiaturze numerycznej 0150 (alt+0150).

Pauza! (MYŚLNIK)

Pauza jest najdłuższym z tych trzech zdradliwych muszkieterów i jeżeli piszecie teksty obfite w dialogi *wpis o pisaniu dialogów* to „kod” który się wpisuje do wywołania jej w naszym tekstowym pliku będzie wam się śnił po nocach. Mi się już śni — przysięgam! Lepiej go dobrze zapamiętajcie. ALT+0151. Z półpauzą łączy go to, że przed i po tym znaku zawsze stawiamy spację. Używamy go kiedy:

  1. Wprowadzamy człon który uogólnia lub podsumowuje poprzednią część.
  2. Możemy nim zastąpić czasowniki „są”, „jest” jeśli występuje po nich zaimek „to”.
  3. Zamiast wielokropka (który zapisuje się kombinacją alt+0133 a nie potrójnym uderzeniem w klawisz kropki!)
  4. W DIALOGACH ZAMIAST ŁĄCZNIKA. PROSZĘ.

1. Na spotkaniu było pięciu mężczyzn i dwie kobiety — łącznie siódemka.

2. W miejscu, gdzie — to niedozwolone…

3. Znów tego nie zrobiłeś… Ty głupku! <CZYLI> Znów tego nie zrobiłeś — Ty głupku!

4. — Nie wyspałem się wczoraj… — syknął chłopak z pierwszej ławki do swojego kolegi.

Nowy wpis o naturalnych dialogach w poniedziałek o 18:00!
Jeżeli nie macie pewności jak coś zapisać lub chcecie się o coś dopytać to zajrzyjcie do zakładki „KONTAKT” i napiszcie do mnie. Poradzimy sobie z tym razem!

Wpadnij na mojego instagrama ;>


3 myśli w temacie “Kreski w tekście to nie taka prosta sprawa? Dywiz, półpauza, pauza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.