Jak zapisywać dialogi?

Nauczenie się poprawnego zapisu dialogów to chwila pracy, a pozwala nam na pokazanie się z lepszej strony wydawcy czy bardziej wymagającym czytelnikom.

01. Pauza!

Tak, to jest zdecydowanie najważniejsze tutaj i jest to absolutną podstawą. Zaczynamy pauzą (lub półpauzą, zależy od wydawcy, polecam jednak pauzę) ale nigdy myślnikiem. Przypomnijmy sobie; przed pauzą i po stawiamy zawsze spację. I nie ma, że nie. ZAWSZE. Tylko łącznik, no właśnie, łączy wyrazy. O tym pisałem tutaj (klik!). Jeżeli dodajemy narratora po dialogu to także pauzą.

Przykłady:

Hej!

No hejka

Co u ciebie?

Wydałem książkę.

Serio?!

Nie no, co ty.

Te takie grube kreski to właśnie te mało znane pauzy.

02. Didaskalia.

No i tutaj zaczynają się schodki. Czym są właściwie didaskalia? Łopatologicznie ujmując chodzi o to, co się dzieje po wypowiedzi bohatera. Dzielimy je na dwie części. Pierwszą nazywam didaskaliami działania a drugie didaskaliami mowy (Ja, nie słownik. Takie moje małe ułatwienie). Didaskalia mowy opisują to w jaki sposób się ktoś wypowiada poprzez czasowniki. Didaskalia działania — wszystko inne.

— Cześć! — krzyknął z drugiego końca wsi Marian.

— Głośniej kurwa! Silnik traktora pracuje. — Obejrzał się Sławomir.

Pogrubione zdania to didaskalia. Pierwsza opisuje wypowiedź (krzyknął), druga działanie (obejrzał).

02.1. Didaskalia mowy.

Te didaskalia informują czytelnika o tym, w jaki sposób bohater coś powiedział oraz mogą również mówić o tym, która to postać właśnie zabrała głos. Warto tylko wspomnieć o tym, że didaskaliów nie zaczynamy podmiotem. Przykłady czasowników: powiedział, szepnął, odparł, dopowiedział, dodał, wrzasnął, krzyknął, szepnął, oznajmił, powiedział (pewien siebie), szepnął (sam do siebie/pod nosem), wydarł się (wstając).
Jeżeli chcecie stworzyć bardzo płynny i dynamiczny dialog między dwoma postaciami to usuńcie didaskalia w ogóle na parę linijek jeśli nie są potrzebne. Taka moja mała rada.
Jeżeli wypowiedź (wypowiedź, nie narrację!) kończy się znakiem zapytania, wykrzyknikiem czy wielokropkiem to nic z tym nie robimy i zaczynamy wypowiedź narratora z małej litery tak jak powinniśmy. Jeśli jednak powinno zakończyć się kropką, to ją pomijamy ponieważ tak naprawdę to całe zdanie tworzy wypowiedź bohatera + wypowiedź narratora, to nie są dwa osobne. Np:

— Coś czuję, że zaraz zaroi się tu od psów — szepnął chłopak.

— Iooo, iooo, dobre przeczucie!krzyknął pan bagieta, wyłaniając się zza rogu.

Proszę, nie oceniajcie mnie na podstawie tych dialogów.

Ale co jeżeli narrator się wtrąca w środek wypowiedzi? Ano, tutaj pamiętamy, że zapominamy o kropce czy przecinku. Wtedy też dopiero ostatnia wypowiedź ma prawo do kropki. Np:

— Chodziło ci o to — zaczął niepewnie mężczyzna — że podpis był podrobiony?

I tutaj gdyby nie było wtrącenia narratora to zdanie by wyglądało tak „Chodziło ci o to, że podpis był podrobiony?”. Jest tam przecinek. Spójrzcie w górę. Tam nie ma przecinków. I ja wiem, że jestem ostatnią osobą która, może, mówić, o, przecinkach, ale zapamiętajcie. Narrator zjada przecinki!

Ale to nie znaczy, że nie możemy pisać dwóch oddzielnych zdań. Np:

— Chodziło ci o to, że podpis był podrobiony? — zaczął niepewnie mężczyzna. — Nawet jeśli, to co z tego?

Pierwsze zdanie zaczyna się słowem „chodziło” a konczy „mężczyzna”. Dlatego „zaczął” jest z małej, ponieważ jest w połowie zdania. Jedynie kropka kończy zdanie w przypadku wypowiedzi bohaterów. „Nawet jeśli, to co z tego?” jest osobnym zdaniem. Jeżeli po nim wystąpi didaskalia, to jest to tylko część, jeśli następna wypowiedź lub koniec dialogu to jest samoistnym zdaniem.

Podsumowując; to kropka kończy zdanie, wypowiedź narratora zaczyna się z małej, wypowiedź bohatera i narratora to zazwyczaj jedno zdanie, narrator nie zaczyna od podmiotu.

02.2. Didaskalia działania.

Didaskalia działania mogą opisywać zarówno ruch bohatera, akcję, coś co się właśnie wydarzyło. Albo jak chcecie zrobić napięcie to przerwać nagle opisem miejsca. Wtedy wypowiedź bohatera (zakończona kropką lub innym znakiem interpunkcyjnym!) oraz wypowiedź narratora (Z wielkiej litery!) to dwa różne zdania. Przykłady „działania”: uderzył w stół, wyprostował się, zajrzał przez ramię, podstawił nogę pięcioletniemu dziecku, odpalił papierosa, puknął mnie w czoło, przyszpilił swoje usta do moich.
Przykład rozmowy!

— Mamo, przestań. Nie jestem głodny. Serio. — Usiadłem przed stołem i zacząłem wpatrywać się w jedzenie które dumnie nazwała obiadem.

— Jedz, jedz. — Poklepała mnie po głowie i podała herbaty.

— Nie będę jadł! — uderzyłem w stół pięścią. Zabolało, mam nadzieję, że bardziej ją niż mnie.

— A właśnie, kurwa, że będziesz.

— Nie, nie będę. — Założyłem na siebie ramiona.

— Jesteś adoptowany. — Uśmiechnęła się.

— Co? — Otworzyłem szeroko usta a moje oczy zamieniły się w pięciozłotówki.

Błagam, podejdźcie z dystansem do tego jeśli chodzi o zawartość. Ja naprawdę jestem już śpiący.

Mam nadzieję, że przedstawiłem to w sposób prosty i każdy zrozumiał. Uwielbiam pisać takie posty ponieważ muszę przy okazji się upewnić, że moja wiedza nie jest pełna błędów i przy okazji utrwalam tego typu rzeczy.

Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu drogą mailową lub do sekcji komentarzy! Chętnie pomogę w miarę moich możliwości każdemu.

Sekcja Social Media

A to moje ostatnie posty. Interesuje Cię któryś może?


4 myśli w temacie “Jak zapisywać dialogi?

 1. Chciałabym tylko o jedno spytać.
  Podam przykład, bo tak mi łatwiej 😉
  — A może jednak — zaczęła wstawać — wybierzemy inne opcje?
  Czy tutaj komentarz narratora jest dobrze napisany?
  Ostatnio mam dylemat nad tym
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Polubienie

 2. Dobrze, już z góry wiem, że didaskalia mowy, choć pomocnie przedstawione, będą wciąż mi się mylić – ja i brak przecinków? Zawsze lubię ich nadwyżkę! 😂
  Tak swoją drogą, widzę sporą poprawę w stawianiu ich u Ciebie.
  Przeczytałam Twoje opowiadanie, jednak powstrzymałam się tam od komentarza, wybacz… Nadrobię to tu. Miło wiedzieć, że krótszy tekst sprawił Ci sporo przyjemności, a i szybko się czytało, więc zapewne wniosek jest taki, że dość mnie wciągnęło, choć wiadomo jak jest z fantasy – różnie się do nich podchodzi, bo niby prosty język, historia ciągła, szybko przejrzana, to osobiście nigdy do końca nie wiem jak bardzo, w skali ocen, mi się podobało.
  Byle więcej takiej radości z pisania! Pewnie i więcej przeczytam.

  Polubienie

  1. Wybacz, że tak długo komentarz oczekiwał na akceptowanie, ale miałem przerwę w postaci ferii od wszystkiego więc i dałem blogu odpocząć. Przy okazji chciałem zobaczyć, jak sobie radzi sam w sobie bez mojego udziału przez jakiś czas.
   Tak, staram się bardziej uważać na przecinki i każdy blok tekstu przed opublikowaniem wrzucam jeszcze do sprawdzenia dla pewności na pewną stronę internetową. Nie wychwyci wszystkiego, ale zawsze podwójne sprawdzenie jest lepsze niż jednorazowe przejrzenie.
   Mam nadzieję, że to powstrzymanie się od komentarza nie miało tła negatywnego, jeśli jednak tak, to proszę śmiało o opinię. Dziękuję wielkie!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.